ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ЖивотЗабавление

Венеция „се пренесе” в къща „Стамболян”

Театрален проект на Римския ни върна в миналото на Пловдив

Детска работилница за изработване на карвинг свещи с Мария Аргирова „Огънят през вековете” ни пренесе и запозна с древно изкуство от Венеция в двора на къща „Стамболян”.

Първите данни за рязани свещи ни връщат в XVI век, когато в Италия се заражда стилът Барок. За да бъдат в крак с модния бароков стил и да увеличат продажбите си, майсторите на свещи във Венеция за първи път започнали да ги режат, като с получените листенца правели всевъзможни завъртулки.Това било истински фурор в производството на свещи и техниката започнала да се разпространява както в Италия, така и в целия свят.

„Основната ми мисия е да разпространя карвинга като изкуство в България.Затова се правят на живо работилници на различни места в страната-читалища, училища и др.Една голяма част от публиката са именно децата”, сподели Мария Аргирова, която обясняваше и демонстрираше тънкостите на карвинг свещите.

На мероприятието присъстваха различни възрастови групи деца с разнообразни артистични заложби, което даде възможност да се осъществи мултижанров обмен и повишаване на креативното мислене на малчуганите.Подбраните по-ярки и слънчеви цветове в изработването на карвинг свещите- розови, лилави, жълти, оранжеви, зелени- също допринесоха за веселото настроение на празника.
На тема „Венеция” бяха представени детски рисунки, витражи, компютърна графика и приложно изкуство, дело на клуб на художниците „Вълшебството на цветовете” с ръководител Елица Гигова.Клубът е извънкласна форма по изобразително изкуство, като учениците са на възраст от 5-ти до 7-ми клас от СОУ „Патриарх Евтимий”. 

„Темата Венеция е избрана по две причини.Първата е, че ученици от клуба „Вълшебството на цветовете” гостуваха в този град по повод представяне на изложба „Детски мечти”.Рисунките останаха във Венеция, а впечатленията трайно се запечатаха в съзнанието на малчуганите.Втората причина е, че този италиански град е известен с гондолите, каналите и романтиката си.Сега нека техните връстници в Пловдив видят всичко това, претворено в образи”, каза Елица Гигова.

В празника се включиха малките участници от ДВГ „Бамбини” с ръководител Снежана Донева, ДГ „Весела” и ДЕЦ „Папагали”.

Паралелно с това бе открита изложба „Детски рисунки от Украйна и България”.От българска страна участва Народно читалище „Иван Вазов”- кв. “Коматево”, а от Украйна са представени творби на деца на мигранти, дарени от фондация „Помогни на нуждаещите се”.Рисунките са на свободна тематика, техниката е масло, акварел и пастел.Няма задължителни формати, като ги обединява чувството за красота. Разположени са в две отделни зали в приземието на „Стамболян”, като за първи път в къщата се експонират детски рисунки. Изложбата ще остане до 15 юни.

Творчески театрален проект „Евмолпиас” в две части бе представен на Римския стадион. Поради лошите метеорологични условия в събота (27.05.2017 г.), той бе отложен за тази вечер.Проектът обединява трите средни училища по изкуствата в Пловдив: Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Национално училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков” и Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов”.

Цялата статия може да прочетете на КАПАНА.БГ

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина